Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2013

8η Αγωνιστική: Κόροιβος-Δόξα Γαλιάς 1-3

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης αναχώρησε για τη Μεσσαρά από το γήπεδο των Αγίων Παρασκιών η Δόξα Γαλιάς.
Η ομάδα του Απόστολου Παπακώστα απέδωσε πολύ όμορφο ποδόσφαιρο συνδυάζοντας παράλληλα και ουσία.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τη Δόξα ,καθώς μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης ο Kώττης με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.
Στο 23' ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε να χριστεί για δεύτερη φορά σκόρερ ,όμως η κεφαλιά που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι.
Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 36' ο Παπαδάκης σούταρε ,αλλά ο γκολκίπερ του Κοροίβου έδιωξε τη μπάλα με υπερένταση.
Στη συνέχεια οι δυο ομάδες κατευθύνθηκαν προς τα αποδυτήρια ,με την ομάδα της Γαλιάς να προηγείται με σκορ 0-1.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Δόξα έδειξε ότι δεν είναι διατεθειμένη για νέο στραβοπάτημα και με όμορφο πλασέ του Ξυδάκη στο 64' απέκτησε αέρα δύο τερμάτων από τον Κόροιβο.
Στο 72' ο Κόροιβος προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς ,καθώς ο Ευαγγελόπουλος μείωσε το σκορ σε 1-2.
Η Δόξα όμως "πάτησε" γκάζι και με το σουτ του Μαρκάκη έφερε το σκορ στο 1-3 ,το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Να σημειωθεί ότι το ντεμπούτο του κάτω από τα γκολποστ της Δόξας έκανε ο Κλαούντιο Χίκα ,αποδεικνύοντας ότι μπορεί να τα καταφέρει περίφημα και σε αυτή τη θέση.