Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2013

6η Αγωνιστική: Δόξα Γαλιάς-Δαφνές 2-1

Νικηφόρο ήταν για τη Δόξα το πρώτο παιχνίδι στο "σπίτι" της ,καθώς επιβλήθηκε με σκορ 2-1 των Δαφνών στο Γήπεδο Γαλιάς ,για το πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α1 ΕΠΣΗ.
To ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα της Γαλιάς ,καθώς μόλις στο 7ο λεπτό ο Ξημεράκης ανατράπηκε στη μικρή περιοχή και κέρδισε το πέναλτι.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ,"γράφοντας" το 1-0 και βάζοντας τη Δόξα σε θέση οδηγού.
Στη συνέχεια η Δόξα Γαλιάς απείλησε με τον Χαμαλάκη ,όμως η προσπάθεια του δε βρήκε στόχο.
Στο 33' οι Δαφνές δημιούργησαν την πρώτη τους ευκαιρία στο παιχνίδι ,όταν ο Δουκιαντζάκης με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.
Το ημίχρονο έληξε με τη Δόξα να προηγείται επί των Δαφνών ,έχοντας και μια μικρή υπεροχή στην κατοχή μπάλας.
Με την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου ,οι Δαφνές έφεραν το ματς στα ίσια ,με όμορφο πλασέ του Αργυρούδη.
Επίσης είχαν την ευκαιρία να περάσουν μπροστά στο σκορ στο 64' ,όμως το πέναλτι του Καπιζιώνη απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Δόξας ,Αλέξανδρος Τζωρμπατζάκης.
Στο 71' η Δόξα παραλίγο να βρεθεί μπροστά στο σκορ ,αλλά το σουτ του Σουλτάτου σταμάτησε στο δοκάρι.
Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δυο ομάδες θα έφευγαν από το γήπεδο Γαλιάς με το βαθμό της ισοπαλίας ,ο Ξυδάκης με ωραίο πλασέ στο 89' ,έκανε το 2-1 ,δίνοντας στη Δόξα Γαλιάς ένα υπερπολύτιμο τρίποντο ,ανεβάζοντας την ακόμα περισσότερο στο βαθμολογικό πίνακα.