Σάββατο 30 Μαρτίου 2013

26η Αγωνιστική: Δόξα Γαλιάς-Μεταξοχώρι 7-0

Ένα ακόμη βήμα για την απόκτηση του φετινού τίτλου έκανε η Δόξα Γαλιάς ,μετά το θριαμβευτικό 7-0 επί του Μεταξοχωρίου για το πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.
Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ο διαιτητής του παιχνιδιού σφύριξε τη λήξη του ματς πριν να συμπληρωθούν τα 90 λεπτά αγώνα.
Το σκορ για την ομάδα της Γαλιάς άνοιξε ο Σουλτάτος ,ο οποίος έκανε το 1-0 από το σημείο του πέναλτι.
Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 12' ο Κεφαλάκης με προβολή από κοντά ανέβασε στο 2-0 το δείκτη του σκορ.
Στο 16' ο Κλαούντιο προστέθηκε στη λίστα με τους σκόρερ ,καθώς με δική του κεφαλιά "έγραψε" το 3-0.
Ο Ξημεράκης στο 32' με όμορφη ενέργεια και σουτ ,έκανε το 4-0 το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα στην ανάπαυλα. Να σημειωθεί ότι η Δόξα είχε την συντριπτική κατοχή κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ,με το Μεταξοχώρι να περιορίζεται σε ρόλο κομπάρσου.
Με την έναρξη του δεύτερου 45λέπτου η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ,με τους ποδοσφαιριστές του Μεταξοχωρίου να έχουν παραδοθεί στις ορέξεις των παικτών της Δόξας.
Στο 52' ο Κλαούντιο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε το σκορ στο 5-0 ,με όμορφο πλασέ από κοντά.
Στον πίνακα των σκόρερ προστέθηκε και ο Μπάμπης Μαρκάκης ,ο οποίος μετά από κάθετη πάσα του Ξημεράκη βγήκε τετ-α-τετ και πλάσαρε εύστοχα ,πετυχαίνοντας το 6-0.
Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ξημεράκης ,κάνοντας με δυνατό σουτ το 7-0 στο 69'.
Σημαντική νίκη για την ομάδα της Γαλιάς ,η οποία χρειάζεται ένα μόλις πόντο στις 4 τελευταίες αγωνιστικές για να κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα της Α2 ΕΠΣΗ για τη φετινή σεζόν.