Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012

12η Αγωνιστική: Δόξα Γαλιάς-Ανάληψη 3-2

Δύσκολη επικράτηση της Δόξας επί της Ανάληψης σήμερα το απόγευμα στο στάδιο των Μοιρών ''Μανώλης Στεφανουδάκης''.
Η ομάδα από τη Γαλιά με μέτρια εμφάνιση κέρδισε 3-2 ,προσθέτοντας ακόμη τρεις βαθμούς στο ενεργητικό της.
Η Δόξα μπήκε μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο και στο 15' βρέθηκε να χάνει με 0-1.
Δεν το έβαλε κάτω όμως και στο 24' με τον Ξημεράκη έφερε το παιχνίδι στα ίσια και τις καρδιές των φιλάθλων και του πάγκου στη θέση τους.
Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Σαββάκη να βάλει το όνομα του στη λίστα με τους σκόρερ,καθώς στο 37' με όμορφη κεφαλιά έγραψε το 2-1.
Το συγκεκριμένο σκορ ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να κατευθύνονται προς τα αποδυτήρια.
Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου κύλησαν χωρίς κάποια αξιόλογη φάση και με τη μπάλα να κινείται κυρίως στο χώρο του κέντρου.
Στο 63' ο Τζιράκης με άπιαστο σουτ ,έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Δόξας ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σε 2-2.
Τα λεπτά κυλούσαν και οδηγούσαν προς τη λήξη του αγώνα όταν ο Βαφάκης με κεφαλιά ''ψαράκι'' έκανε το 3-2 στο 78' σκορπώντας τον ενθουσιασμό στο στάδιο.
Επίσης άξια αναφοράς η ευκαιρία του Κυρλάκη ,ο οποίος σημάδεψε το δοκάρι της Ανάληψης στο 86'.
Το 3-2 ήταν το τελικό σκορ ,με τη Δόξα να κατακτά την πολύτιμη νίκη παρόλο που δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης.
Ταυτόχρονα με την ισοπαλία του Κεραυνού στην Τύλισο ,η ομάδα της Γαλιάς ξέφυγε 5 βαθμούς από την δεύτερη θέση στην κούρσα του πρωταθλήματος της Α2 ΕΠΣΗ.