Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2013

9η Αγωνιστική: Δόξα Γαλιάς-Μοίρες 1-2

Κατώτερη των προσδοκιών παρουσιάστηκε η Δόξα Γαλιάς στο Μεσσαρίτικο ντέρμπι με τις Μοίρες και ηττήθηκε με σκορ 1-2 ,αποτέλεσμα που την κρατά αρκετά μακριά από τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.
Με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου η Δόξα απείλησε απανωτά με δυο σουτ του Μαρκάκη ,τα οποία όμως δεν βρήκαν στόχο.
Στη συνέχεια ο Ξυδάκης βρέθηκε σε θέση βολής για τη Γαλιά ,όμως το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε με υπερένταση ο γκολκίπερ των Μοιρών.
Στην πρώτη φάση των Μοιρών στο παιχνίδι στο 22ο λεπτό ,ο Καραλάκης με πλασέ ,έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.
Η χαρά όμως δεν κράτησε πολύ για τις Μοίρες ,καθώς ο Σαββάκης με σουτ ισοφάρισε για τη Γαλιά στο 27'.
Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο ,με τις δυο ομάδες να κατευθύνονται προς τα αποδυτήρια.
Στο 64' ο Βιδάκης με όμορφη ενέργεια και σουτ "έγραψε" το 1-2 βάζοντας ξανά σε θέση οδηγού τις Μοίρες.
Η Δόξα Γαλιάς προσπάθησε να ανταποδώσει δίχως όμως αποτέλεσμα ,καθώς τόσο το σουτ του Παπαδάκη ,όσο και το φάουλ του Σουλτάτου λίγο αργότερα δεν κατέληξαν στα δίχτυα.
Το 1-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος με τις Μοίρες να παίρνουν ένα πανάξιο και σημαντικό τρίποντο που βοηθά τόσο βαθμολογικά όσο ψυχολογικά.