Κυριακή 8 Σεπτεμβρίου 2013

1η Αγωνιστική: Ηρακλής Θερ.-Δόξα Γαλιάς 0-3

Με το δεξί ξεκίνησε τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις της για φέτος η Δόξα Γαλιάς ,η οποία επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 0-3 του Ηρακλή Θερίσσου στο γήπεδο Μαρτινέγκο.
Η ομάδα της Μεσσαράς είχε τον απόλυτο έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την ομάδα της Θερίσσου.
Η πρώτη καλή φάση του ματς άνηκε στη Δόξα Γαλιάς ,με τον Ξυδάκη να σουτάρει και τον Δεληγιάννη να αποκρούει εύκολα.
Στη συνέχεια η Δόξα απείλησε ξανά αυτή την φορά με τον Πολεμαρχάκη.
Ο Κώττης σέντραρε από δεξιά και ο Πολεμαρχάκης έπιασε το γυριστό ,με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.
Στο 22' ο Αεράκης του Ηρακλή υπέπεσε σε παράβαση ανατρέποντας τον Ξυδάκη και η Δόξα Γαλιάς κέρδισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Παπαδάκης κάνοντας το 0-1.
Λίγο πριν την ανάπαυλα ο Ηρακλής παραλίγο να ισοφαρίσει ,όμως το σουτ του Φασουλάκη απέκρουσε με υπερένταση ο Βαρέλης.
Το 0-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια.
Με την έναρξη του δευτέρου 45λέπτου ο Ξημεράκης επιχείρησε το σουτ ,το οποίο απέκρουσε εύκολα ο Δεληγιάννης.
Στο 65' ο Τσαΐνης απεβλήθη για χτύπημα εκτός φάσης στον Ξημεράκη ,με αποτέλεσμα ο Ηρακλής Θερίσσου να μείνει με 10 παίκτες για το υπόλοιπο του παιχνιδιού.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Παπαδάκης πάσαρε όμορφο στον Κώττη και ο τελευταίος με πλασέ έκανε το 0-2 ,κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη.
Στο 82' ο Φράγκος έβαλε το όνομα του στη λίστα με τους σκόρερ "γράφοντας" το 0-3 με πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ.