Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2014

18η Αγωνιστική: Δόξα Γαλιάς-Ζαρός 0-2

Την ήττα στο μεγάλο Μεσσαρίτικο ντέρμπι γνώρισε εντός έδρας η Δόξα Γαλιάς ,η οποία έχασε από το Ζαρό με σκορ 0-2 για την 18η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.
Οι Γαλιανοί θα μπορούσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ πολύ νωρίς όμως ο Σουλτάτος στο 2' αστόχησε από την άσπρη βούλα.
Στη συνέχεια ο Ζαρός βγήκε στην αντεπίθεση και στο επόμενο λεπτό ο Κλαπάκης έκανε το 0-1 ,βάζοντας σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους.
Το ημίχρονο κύλησε χωρίς κάποια αξιόλογη φάση με τις δυο ομάδες να κατευθύνονται προς τα αποδυτήρια.
Στο δεύτερο 45λεπτο ανέβηκαν και οι δυο ομάδες ψάχνοντας η Δόξα αφενός την ισοφάριση και ο Ζαρός το τέρμα που θα κλείδωνε τη νίκη.
Η Δόξα πίεσε όμως τα σουτ του Φράγκου και εν συνεχεία του Ξυδάκη δεν βρήκαν στόχο.
Στο 78' ο Ζαρός σφράγισε τη νίκη με αυτογκολ που πέτυχε ο αριστερός οπισθοφύλακας της Δόξας ,Παναγιώτης Χαμαλάκης.
Το 0-2 παρέμεινε ως το τέλος με το Ζαρό να κατακτά δίκαια το τρίποντο που τον κρατάει σε τροχιά τίτλου.