Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2013

21η Αγωνιστική: Δόξα Γαλιάς-Κεραυνός 2-0

Νικηφόρο ήταν το σημερινό ντέρμπι για τη Δόξα Γαλιάς με αντίπαλο τον Κεραυνό ,για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 ΕΠΣΗ.
Το παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο του Ζαρού και το τελικό αποτέλεσμα ,έφερε την ομάδα της Γαλιάς ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση της φετινής κούπας.
Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα του Κεραυνού να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να απειλεί δις.
Αρχικά δυνατό σουτ του Βαρούχα έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Κωνσταντουλάκη ,ενώ στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 29' ο Νραγκότι δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά.
Πρώτη ουσιαστική φάση για τους γηπεδούχους το γκολ του Σουλτάτου στο 39'.
Το κόρνερ εκτελέστηκε από δεξιά και ο Σουλτάτος με κεφαλιά έκανε το 1-0 ,απομακρύνοντας παράλληλα το άγχος των ποδοσφαιριστών της Δόξας.
Γενικότερα το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε μέτρια επίπεδα ,με τις δύο ομάδες να κατευθύνονται στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα από τη Μεσσαρά έδειξε τις διαθέσεις της να κλειδώσει το παιχνίδι.
Η ομάδα του Ατσαλένιου απείλησε αρχικά με σουτ του Ντραγκότι στο 58' ,όμως στη συνέχεια αντικρίσαμε τη "γνωστή" Δόξα.
Στο 62' ο Κωνσταντουλάκης επιχείρησε το δυνατό βολέ από την εστία του ,βγάζοντας τετ α τετ το Μαρκάκη ,ο οποίος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με ωραίο πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.
Με την πάροδο μερικών λεπτών ο Βαφάκης με δυνατό σουτ ,τράνταξε το δοκάρι των φιλοξενουμένων.
Επίσης ο Ξεκαρδάκης Γ. λίγο αργότερα ,πλάσαρε προ κενής εστίας ,όμως το σουτ του κατέληξε άουτ.
Την ίδια κατάληξη είχαν και δυο κεφαλιές του Κλαούντιο ,έπειτα από εκτελέσεις κόρνερ ,λίγο πριν το τέλος.
Με αυτή τη νίκη η Δόξα αποσπάστηκε ακόμα περισσότερο από τη 2η θέση και όπως όλα δείχνουν μόνο ένα θαύμα μπορεί να της στερήσει το στέμμα του φετινού πρωταθλητή.