Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2013

20η Αγωνιστική: Φαιστός-Δόξα Γαλιάς 0-5

Την ξέφρενη πορεία της συνέχισε για μια ακόμα αγωνιστική η Δόξα Γαλιάς καθώς επικράτησε με το εμφατικό 0-5 της ομάδας της Φαιστού για την 20η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ.
Η ομάδα της Γαλιάς δεν απειλήθηκε καμία στιγμή του αγώνα και χάρη στα τέρματα που πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο έφυγε νικήτρια από το γήπεδο της Πόμπιας ,κατακτώντας παράλληλα μια άτυπη ρεβάνς για το παιχνίδι του πρώτου γύρου.
Στο πρώτο ημίχρονο αν και δεν σημειώθηκαν τέρματα ,η ομάδα της Γαλιάς έχασε αρκετές ευκαιρίες να προηγηθεί ,όπως επίσης είχε και μεγάλο ποσοστό κατοχής μπάλας.
Στο δεύτερο ημίχρονο ,μπήκε αποφασισμένη να κατακτήσει το τρίποντο ,όπως και τελικά έγινε.
Το χορό των γκολ άνοιξε στο 54' ο Ξημεράκης ,ο οποίος ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι και έβαλε τη Δόξα σε θέση οδηγού.
Ο ίδιος παίκτης λίγα λεπτά αργότερα πέτυχε άλλο ένα τέρμα ,όταν σε σουτ που επιχείρησε έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Σηφάκη να βάλει το όνομα του στη λίστα με τους σκόρερ ,όταν
σε όμορφη σέντρα του Ξεκαρδάκη ,"έπιασε" την κεφαλιά και έκανε το 0-3.
Στο 77' ο Σουλτάτος με δυνατό μακρινό σουτ έκανε το καρέ για τα τέρματα της Γαλιάς.
Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Ξημεράκης λίγο πριν τη λήξη του ματς ,πετυχαίνοντας παράλληλα χατ-τρικ.
Ο Βενιανάκης έκανε την κάθετη πάσα ,σπάζοντας το τεχνητό οφσαιντ και ο Ξημεράκης με όμορφο πλασέ έγραψε το 0-5 ,σκορπίζοντας ενθουσιασμό.