Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2011

8η Αγωνιστική: Δόξα Γαλιάς-Λίντο 1-1

Σφαλιάρα από τον Νόμο του ποδοσφαίρου δέχτηκε σήμερα Κυριακή απόγευμα στο στάδιο Μοιρών η Δόξα Γαλιάς, όπου αν και καλύτερη κατάφερε ύστερα από αναρίθμητες χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, να παραχωρήσει ισοπαλία με σκορ 1-1 στο Λίντο.Οι γηπεδούχοι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσουν» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, όπου θα έπρεπε βάση των ευκαιριών να είχαν προηγηθεί ακόμα και 4-0…. όμως αντί να γίνει αυτό, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δέχτηκαν την ισοφάριση.Πιο αναλυτικά, στο 5΄ και στο 25΄ ο Τσιρκίνης σημάδεψε με σουτ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων, για να ανοίξει τελικά το σκορ η Δόξα στο 32΄ με κεφαλιά του ίδιου παίχτη, ύστερα από σέντρα του Νικολακάκη. Ενδιάμεσα η Γαλιά θα μπορούσε να είχε πετύχει ακόμα και δύο γκολ, αν οι Τσιρκίνης και Σφακιανάκης δεν αστοχούσαν στα αντίστοιχα κλασικά τετ α τετ που είχαν.Στο 36΄ το Λίντο στην μοναδική ευκαιρία που είχε στο πρώτο 45λεπτο, δεν κατάφερε με τον Σπηλιωτάκη, καθώς το σουτ που έκανε απέκρουσε σωτήρια ο Ντάγκινης.Στη συνέχεια και ως τη λήξη του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμα τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχουν τέρμα και να πάνε με σκορ ασφαλείας στα αποδυτήρια.Συγκεκριμένα στο 40΄από κόντρα στη πλάτη του Τσιρκίνη, η μπάλα καθώς κατευθυνόταν στα δίχτυα, απομακρύνθηκε την τελευταία στιγμή πάνω στη γραμμή από τον Φωτάκη, ενώ στο 41΄ ο Φραγκουλάκης απέκρουσε σωτήρια κεφαλιά του Φραγκιαδάκη από κόρνερ του Σφακιανάκη και στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Φραγκιαδάκης και πάλι, αστόχησε απελπιστικά με προβολή, σε άδειο τέρμα.Στο ξεκίνημα της επανάληψης (51΄), ο Χ. Σουτζής με σουτ δε μπόρεσε να νικήσει τον Φραγκουλάκη, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ήρθε η ψυχρολουσία για την Δόξα Γαλιάς, όταν από σουτ του Τσαφαντάκη, απόκρουση του Ντάγκινη και κεφαλιά στην επαναφορά από τον ίδιο, διαμορφώθηκε το τελικό 1-1.Στο 65΄ διαγώνιο σουτ του Ν. Σουτζή απέκρουσε σωτήρια ο Φραγκουλάκης, ενώ στο 82΄ ήρθε η απάντηση από το Λίντο, όταν από ωραίο σουτ του Φυτίλη, η μπάλα πέρασε ελάχιστα χιλιοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.