Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2011

5η Αγωνιστική: Κόρακας-Δόξα Γαλιάς 1-2

Καταιγιστική ήταν η Δόξα Γαλιάς στο μεσσαρίτικο ντέρμπι με τον Κόρακα στο γήπεδο της Πόμπιας.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έχασαν αρκετές ευκαιρίες μέχρι να πετύχουν το πρώτο γκολ.
Ο Κόρακας είχε περιοριστεί σε ρόλο κομπάρσου και παρακολουθούσε τη Δόξα στο αρχή του παιχνιδιού.
Στο 24' ο Νίκος Σουτζής βρήκε την μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή με το αριστερό πόδι στην κίνηση και την έστειλε να αναπαυθεί στα δίχτυα του αντίπαλου τερματοφύλακα,κάνοντας το 0-1 για τη Δόξα.
Ήταν ένα γκολ για highlight από τον μέσο της ομάδας της Γαλιάς.
Στη συνέχεια η Δόξα ανέβηκε κι άλλο με αποτέλεσμα να κάνει κι άλλες ευκαιρίες,με αποκορύφωμα το 40' όπου ο Βαρούχας δεν μπόρεσε να δώσει σωστά του Χ.Σουτζή που ήταν μόνος με τον τερματοφύλακα.
Το ημίχρονο έληξε 0-1 με τους φιλοξενούμενους να έχουν περισσότερες ευκαιρίες στο τέρμα του Κόρακα.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο.Η Δόξα πίεζε με αποτέλεσμα να κάνει ευκαιρίες τις οποίες δεν μπορούσε να μετουσιώσει σε γκολ.
Στο 70' ο Κόρακας κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ταβερναράκης και έκανε το 1-1 για την ομάδα της Πόμπιας.
Η ομάδα της Γαλιάς όμως δεν το έβαλε κάτω και στο 76' ο Βαρούχας ξεχύθηκε μπροστά ,πέρασε τον αντίπαλο του και πλάσαρε υποδειγματικά κάνοντας το 1-2.
Η ομάδα του Κόρακα προσπάθησε να ισοφαρίσει όμως οι προσπάθειες πήγαν χαμένες.
Έτσι η Δόξα επάνηλθε στις νίκες μετά τα 2 άσχημα αποτελέσματα και πλέον νέος άνεμος αισιοδοξίας πνέει στην ομάδα.
Ο προπονητής Σήφης Κορωνάκης είχε επιτυχημένο ντεμπούτο στον παρθενικό του αγώνα με τη Δόξα και πλέον ατενίζει το μέλλον με μεγαλύτερη σιγουριά.