Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014

8η Αγωνιστική: Δόξα Γαλιάς-Ρούβας 1-3

Την ήττα στο ντέρμπι το πρώτου ομίλου της Α1 ΕΠΣΗ γνώρισε η Δόξα Γαλιάς ,η οποία ηττήθηκε εντός έδρας από το Ρούβα στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.
Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τη Γαλιά καθώς στο 24' λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ.
Ο Βάσος ανατράπηκε στη μικρή περιοχή κερδίζοντας το πέναλτι.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ,ευστοχώντας από την άσπρη βούλα και βάζοντας το Ρούβα σε θέση οδηγού.
Η Δόξα απείλησε για την ισοφάριση δίχως όμως αποτέλεσμα και το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Γέργερης προηγούμενη με σκορ 0-1.
Με την έναρξη του δευτέρου 45λέπτου η Δόξα πίεσε ,όμως πάλι ο Ρούβας βρήκε δίχτυα αυτή τη φορά με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κωνσταντινίδη.
Στο 61' η Γαλιά θα μπορούσε να μειώσει όμως στάθηκε άτυχη καθώς το σουτ του Σκουλούδη κατέληξε στο δοκάρι.
Σαν να μην έφτανε αυτό ο Τσιρλίδης ΄με πλασέ "έγραψε" το 0-3 για τους φιλοξενούμενους ,δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.
Δέκα λεπτά πριν το τέλος του ματς ο Γκουτσέλης μείωσε σε 1-3 για τη Δόξα ,αποτέλεσμα που παρέμεινε έως το τέλος της αναμέτρησης.