Κυριακή 30 Νοεμβρίου 2014

11η Αγωνιστική: Δόξα Γαλιάς-Αλμυρός 2-1

Μεγάλη νίκη στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 πέτυχε ή Δόξα Γαλιάς ,που συνεχίζει ακάθεκτη το σερί και την ανοδική πορεία της.
Αυτή τη φορά επικράτησε του Αλμυρού ,παίρνοντας παράλληλα ρεβάνς για το παιχνίδι του πρώτου γύρου όπου είχε ηττηθεί με σκορ 3-2 στο Γάζι.
Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τους Μεσσαρίτες ,οι οποίοι είχαν την κατοχή την οποία μετουσίωσαν σε γκολ στο 17' με όμορφο πλασέ του Γιαλυτάκη.
Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Βαρούχας με εκπληκτικό σουτ έκανε το 2-0 για τη Δόξα ,δίνοντας της σαφές προβάδισμα για τη νίκη.
Μέχρι το τέλους του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι ,με τη Γαλιά να πηγαίνει προηγούμενη με δύο τέρματα στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη ο Βαρούχας θα μπορούσε να πετύχει κι άλλο τέρμα για τη Δόξα Γαλιάς όμως το σουτ που επιχείρησε στο 56' σταμάτησε στο δοκάρι.
Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 62' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ποτηράκη.
Η Δόξα ανέβηκε για την επίτευξη τρίτου τέρματος όμως η ατυχία ήταν με το μέρος της καθώς είχε κι άλλο δοκάρι με το Βαρούχα ξανά.
Το 2-1 παρέμεινε ως το τέλος με τη Δόξα να παίρνει ένα πολύτιμο τρίποντο που την ανεβάζει στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.