Σάββατο 26 Ιανουαρίου 2013

18η Αγωνιστική: Δόξα Γαλιάς-Δειλινά 1-0

Ακόμα τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς πρόσθεσε στο σακούλι της η Δόξα Γαλιάς ,στη μάχη που κάνει για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α2 ΕΠΣΗ.
Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής επικράτησε εντός έδρας με σκορ 1-0 της ομάδας των Δειλινών ,σε παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο του Ζαρού ,λόγω της ακαταλληλότητας του σταδίου Μοιρών "Μανώλης Στεφανουδάκης".
Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τη Δόξα ,καθώς στο 6' ο Σουλτάτος με προβολή ,έπειτα από σέντρα του Σηφάκη έκανε το 1-0 για τους Μεσσαρίτες.
Έπειτα από λίγα λεπτά ήταν η σειρά του Κυρλάκη να απειλήσει την εστία των Δειλινών ,όταν σε σουτ που επιχείρησε η μπάλα κατέληξε άουτ.
Στη συνέχεια ο Βενιανάκης με όμορφη ενέργεια παραλίγο να αυξήσει το δείκτη του σκορ ,όμως η προσπάθεια του δεν απέδωσε.
Η λήξη του πρώτου 45λεπτου ,βρήκε τη Δόξα να προηγείται και να έχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού.
Να σημειώσουμε ότι λόγω των συνεχών βροχοπτώσεων τις τελευταίες μέρες στην ευρύτερη περιοχή της Μεσσαράς ,ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε κακή κατάσταση ,πράγμα που δεν βοηθούσε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Δόξα να απειλεί αυτή τη φορά με τον Ξημεράκη χωρίς αποτέλεσμα.
Επίσης ,ο Βαφάκης λίγο πριν το τέλος του ματς με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή ,τράνταξε το δοκάρι των φιλοξενουμένων.
Τελευταία φάση του αγώνα ,ένα σουτ από τον Κλαούντιο ,με τη μπάλα να κατευθύνεται αρκετά ψηλά.