Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2013

17η Αγωνιστική: Θέρισος-Δόξα Γαλιάς 2-4

Ευρεία νίκη εκτός έδρας πέτυχε η πρωτοπόρος Δόξα Γαλιάς και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο του Αλμυρού για το πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α2 ΕΠΣΗ.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο εικοσάλεπτο βρίσκονταν ήδη μπροστά στο σκορ με δύο τέρματα.
Αρχικά ο Βενιανάκης με σουτ στο 14' έκανε το 1-0 και στη συνέχεια προσωπική ενέργεια του Κυρλάκη στο 20' απέφερε το 2-0 για την ομάδα της Γαλιάς.
Στο 33' ο Μαρκάκης επιχείρησε σουτ προς την αντίπαλη εστία ,η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Χαλκιαδάκη κάνοντας το 3-0.
Η ομάδα της Θερίσου αντέδρασε και με όμορφο πλασέ του Λιαδάκη μείωσε προσωρινά σε 1-3.
Με αυτό το σκορ οι δυο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Μεσσαράς έδειχνε να πατάει και πάλι καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να διευρύνει ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ.
Συγκεκριμένα ο Μαρκάκης με σέντρα ακριβείας βρήκε το Σταθοράκη κι αυτός με άπιαστη κεφαλιά έκανε το 1-4 στο 58'.
Το μόνο που κατάφερε η Θέρισος ήταν να μειώσει σε 2-4 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ηλιόπουλου.