Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2011

5η Αγωνιστική(Γ ΕΠΣΗ): Μινώταυρος-Άρης Γουρνών 2-1

Την 1η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Γ΄ ΕΠΣΗ, πέτυχε σήμερα Σάββατο απόγευμα ο Μινώταυρος (Αετός Γαλιάς), καθώς επικράτησε δίκαια με σκορ 2-1 του Άρη Γουρνών στο γήπεδο της Γαλιάς, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να φτάνουν κοντά στο γκολ στο 14΄, όταν ο Χρονάκης με ανάποδο ψαλίδι, έστειλε τη μπάλα να βρει αρχικά το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βαγιατζή, στην συνέχεια στο έδαφος και συγκεκριμένα στην γραμμή του τέρματος, για να απομακρύνουν τελικά οι αμυντικοί, με τους παίχτες του Αετού να υποστηρίζουν ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή.Ότι όμως δεν μπόρεσαν να πετύχουν στην προηγούμενη φάση οι γηπεδούχοι, το κατάφεραν στο 31΄, όταν μετά από κόρνερ του Ρωμανάκη, ο Σαββάκης με ωραίο κοντινό γυριστό σουτ, «έγραψε» το 1-0, για να έρθει η απάντηση από τους φιλοξενούμενους στο 41΄, με τον Χωματά να ισοφαρίζει με κοντινό σουτ το σκορ σε 1-1.Στην επανάληψη, ο Αετός Γαλιάς είχε την εδαφική υπεροχή, δημιούργησε ευκαιρίες με κυριότερη αυτή του 47΄, όταν η κεφαλιά που επιχείρησε ο Κουνδουράκης ύστερα από το κόρνερ του Ρωμανάκη, να φεύγει λίγο άουτ, ενώ ένα γκολ που πέτυχε ο Ρωμανάκης στο 82΄, ακυρώθηκε ως οφσάιντ.Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προσπαθούν και στο 84΄ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρωμανάκη, ο Καργάκης με ωραία κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας των φιλοξενούμενων, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-1.Τελευταία αξιόλογη φάση του παιχνιδιού, ήτα στο 87΄ με τον Χατζάκη να επιχειρεί δυνατό σουτ και να στέλνει τη μπάλα να περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.