Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2011

11η Αγωνιστική: Δόξα Γαλιάς-ΠΑΝΟΜ 1-1

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι της Δόξας Γαλιάς με τον ΠΑΝΟΜ που έγινε την Κυριακή στο στάδιο Μοιρών. Οι λίγοι σχετικά φίλαθλοι που βρέθηκαν στο στάδιο παρακολούθησαν ένα αρκετά καλό και θεαματικό ματς με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται την υπεροχή και τις ευκαιρίες κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον ως το τελευταίο λεπτό. Η Δόξα ήταν καλύτερη στο Α΄ ημίχρονο όπου και προηγήθηκε 1-0 ενώ έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για να «καθαρίσει» το ματς. Στην επανάληψη τα Μάλια κατάφεραν να ισοφαρίσουν γρήγορα δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση . Οι δύο ομάδες είχαν κατά διαστήματα τον έλεγχο ενώ χαράμισαν απίστευτες ευκαιρίες για να τελειώσει 3-3 η ακόμα και 4-4 το ματς. Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού η Γαλιά είχε δοκάρι ενώ στα τελευταία 10 λεπτά οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει τουλάχιστον ένα πέναλτι. Πιο χαρακτηριστική περίπτωση η φάση του 80΄ ο τερματοφύλακας ανέτρεψε τον Κατσούλη, ο διαιτητής κ. Μαυρογιαννάκης έδειξε την άσπρη βούλα και ενώ ήταν έτοιμος να δείξει και την κόκκινη κάρτα , μετά από παρέμβαση του Α΄ βοηθού του κ. Φ. Παπαδάκη πήρε πίσω την απόφαση ενώ ξανάβαλε την κάρτα στο τσεπάκι του…
Το φίλμ του αγώνα
Στο 10΄ ο Σουτζής με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ πλάγια θέση ανάγκασε το Ασσαριώτη σε δύσκολη επέμβαση με την μπάλα να κτυπά αμέσως μετά στο δοκάρι και στη συνέχεια να απομακρύνεται από τους αμυντικούς. Στο 16΄ο Φιτσοδασκαλάκης μετά από λάθος της άμυνας και σουτ απέξω άνοιξε το σκορ (1-0), ενώ στο 30΄ο Μπροκάκης απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ψηλοκρεμαστό σουτ του Κατσούλη και σωτήρια νέο κοντινό σουτ του ίδιου αμέσως μετά. Στο 32΄κοντινή κεφαλιά Βαρούχα από σέντρα Σφακιανάκη έφυγε μόλις άουτ ενώ στο 36΄ο Ασσαριώτης απέκρουσε σωτήρια καρφωτή κεφαλιά του Φιτσοδασκαλάκη. Στο 59΄ο ΠΑΝΟΜ ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κεφαλούκο [που κέρδισε ο Κατσούλης από τον Νικολακάκη, ενώ στο 65΄ο Φραγκιαδάκης μετά από ατομική [προσπάθεια και πάσα του Σφακιανάκη δεν μπόρεσε με σουτ εξ επαφής να νικήσει τον Ασσαριώτη. Στο 71΄ο Ασσαριώτης απέκρουσε σωτήρια σε κορνερ δυνατό σουτ απέξω του Σφακιανάκη ενώ στο 75΄σούτ σε τετ α τετ του Βαρούχα έφυγε απελπιστικά άουτ. Στο 80 ΄ είχαμε την περίπτωση πέναλτι που προαναφέραμε ενώ πέναλτι ζήτησαν και στο 85΄οι φιλοξενούμενοι υποστηρίζοντας ότι ο Νικολακάκης κατέβασε με το χέρι την μπάλα. Στο 90΄γυριστό σουτ του Σπυριδάκη απέκρουσε σωτήρια ο Σπυριδάκης.