Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου 2016

1ος Ημιτελικός Κυπέλλου ΕΠΣΗ: Δόξα Γαλιάς-Ηρόδοτος 1-2

Μεγάλο προβάδισμα για τον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΗ απέκτησε ο Ηρόδοτος ο οποίος έφυγε νικητής από τη Γαλιά με σκορ 1-2 για τον πρώτο ημιτελικό.
Η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 4' με πλασέ του Συσκάκη.
Στη συνέχεια η Δόξα προσπάθησε να ισοφαρίσει ,όμως ο Ηρόδοτος κέρδισε πέναλτι στο 27' ,με τον Καρβελά να κάνει δύο τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους.
Η Γαλιά θα μπορούσε να μειώσει από την άσπρη βούλα επίσης όμως το πέναλτι του Ξημεράκη απέκρουσε ο πρώην τερματοφύλακας της Δόξας ,Ζαφείρης.
Το ημίχρονο έληξε με τον Ηρόδοτο να προηγείται με δύο τέρματα και τις δυο ομάδες να κατευθύνονται προς τα αποδυτήρια.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου αμφότερες οι ομάδες έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να σκοράρουν.
Στο 78' ο Καργιωτάκης μείωσε το σκορ για τους γηπεδούχους με όμορφο πλασέ δίνοντας μια ελπίδα για τη Δόξα ,στην έτσι κι αλλιώς πολύ δύσκολη αποστολή της για τον επαναληπτικό.
Το 1-2 παρέμεινε ως το τέλος με τον Ηρόδοτο να κατακτά τη νίκη σε μια έδρα που ήταν απόρθητη και να γίνεται η πρώτη ομάδα που το καταφέρνει φέτος ,καθώς μέχρι στιγμής εντός έδρας η Γαλιά είχε σε 12 αγώνες απολογισμό 11 νίκες και 1 ισοπαλία σε πρωτάθλημα και κύπελλο.