Τρίτη 3 Νοεμβρίου 2015

7η Αγωνιστική: Δόξα Γαλιάς-Αστ. Μυρτιάς 2-0

Με νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για τον 1ο όμιλο της Α1 ΕΠΣΗ η Δόξα Γαλιάς καθώς επικράτησε του Αστέρα Μυρτιάς με σκορ 2-0 για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του ματς και το σκορ θα μπορούσε να πάρει πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις καθώς οι Γαλιανοί είχαν τρία δοκάρια.
Στο 19' ο Μιχελακάκης με πολύ όμορφη ενέργεια "έγραψε" το 1-0 βάζοντας σε θέση οδηγού τη Δόξα.
Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαρκάκης βρέθηκε τετ α τετ με τον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων ο οποίος απέκρουσε ενστικτωδώς.
Λίγο πριν την ανάπαυλα ο Μαρκάκης πλάσαρε από πολύ πλεονεκτική θέση όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Αστέρα.
Οι δυο ομάδες κατευθύνθηκαν προς τα αποδυτήρια με τη Δόξα να προηγείται με σκορ 1-0.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μαρκάκης πήρε το αίμα του πίσω και με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 2-0 για τη Γαλιά δίνοντας μαξιλαράκι ασφαλείας.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν εντελώς παθητικό ρόλο σε όλο το ματς και αφέθηκαν στις ορέξεις των παικτών της Δόξας.
Στο 72' ο Φουκαράκης με δυνατή κεφαλιά απείλησε όμως ο τερματοφύλακα του Αστέρα είπε "όχι" και στην αμέσως επόμενη φάση ο ίδιος παίκτης με εναέριο βολ πλανέ τράνταξε το κάθετο δοκάρι.
Τρίτο δοκάρι για τους παίκτες της Γαλιάς στο 84' σε δύνατό σουτ έξω από την περιοχή.
Στις τελευταίες φάσεις του ματς οι φιλοξενούμενοι ανοίχτηκαν για να μειώσουν το σκορ και είχαν και δοκάρι στο 93'.
Το σκορ παρέμεινε στο 2-0 δίνοντας στη Γαλιά ένα υπερπολύτιμο τρίποντο για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.