Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2015

4η Αγωνιστική: Ηρόδοτος-Δόξα Γαλιάς 4-1

Την πρώτη της απώλεια βαθμών για τη φετινή σεζόν γνώρισε η Δόξα Γαλιάς καθώς ηττήθηκε με σκορ 4-1 από τον Ηρόδοτο στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Α1 ΕΠΣΗ.
Η Γαλιά μπήκε καλά στο παιχνίδι ,πίεσε και ευτύχησε να προηγηθεί στο 34' όταν ο Φουκαράκης έστειλε με καρφωτή κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων.
Επτά λεπτά αργότερα ο Ηρόδοτος ισοφάρισε το ματς σε 1-1 με όμορφο πλασέ του Καρβελά.
Οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ηρόδοτος έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο και η Δόξα Γαλιάς περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου.
Στο 54' ο πρώην παίκτης της Δόξας Αλέξανδρος Ζαφείρης με εκπληκτική ενέργεια απέφυγε τους αμυνόμενους και με δυνατό σουτ έβαλε σε θέση οδηγού τον Ηρόδοτο.
Πριν ακόμα κοπάσουν οι πανηγυρισμοί η ομάδα της Αλικαρνασσού προηγήθηκε με σκορ 3-1 με σκόρερ το Μωραίτη.
Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε με τον Μεταξάκη στο 67' με πλασέ έπειτα από όμορφη πάσα του Ζαφείρη.
ΥΓ.: "Η Διοίκηση και το Δ.Σ. της Δόξα Γαλιάς θέλουν να ευχαριστήσουν θερμά την ομάδα του Ηροδότου για την άψογη φιλοξενία που παρείχαν και να τους ευχηθούν καλή επιτυχία στη συνέχεια του πρωταθλήματος."