Παρασκευή 27 Απριλίου 2012

29η Αγωνιστική: Δόξα Γαλιάς-Μινωική 1-2

Οριστικά στην Α2 επιστρέφει η Δόξα Γαλιάς μετά την οδυνηρή ήττα που υπέστη από την Μινωϊκή σήμερα Σάββατο απόγευμα στο ουδέτερο γήπεδο της Αγίας Βαρβάρας με 1-2. Οι τυπικά γηπεδούχοι Γαλιανοί αν και έπαιζαν το τελευταίο τους χαρτί παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων με αποτέλεσμα να ετοιμάζουν πλέον τις βαλίτσες τους για το επόμενο τρένο της επιστροφής στην κατηγορία απ’ όπου ξεκίνησαν πέρυσι. Στο Α΄ ημίχρονο η Δόξα Γαλιάς ήταν καλύτερη και έτσι όπως πήγαινε το παιχνίδι φαινόταν ότι θα έπαιρνε μια εύκολη τη νίκη. Ωστόσο στην επανάληψη παρόλο που προηγήθηκε 1-0 και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για μια καθαρή νίκη δεν κατάφερε να επιβεβαιώσει τον παραπάνω κανόνα. Η γρήγορη και σε ανύποπτο χρόνο ισοφάριση των νικητών καθώς επίσης και το πέναλτι που έχασαν αμέσως μετά οι γηπεδούχοι επέδρασαν αρνητικά στην ψυχολογία τους με αποτέλεσμα να δεχτούν ακόμα ένα τέρμα στο τέλος και να χάσουν έτσι οριστικά τον αγώνα και παράλληλα το τρένο της παραμονής.