Παρασκευή 27 Απριλίου 2012

27η Αγωνιστική: Δόξα Γαλιάς-Αλμυρός 1-2

Ύστερα από ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι που έγινε στο ουδέτερο γήπεδο της Αγίας Βαρβάρας, λόγω τιμωρίας της Δόξας Γαλιάς, η Μεσσαρίτικη ομάδα αν και προηγήθηκε στο σκορ, τελικά δεν κατάφερε να πάρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα από την αναμέτρησή με τον Houseland Αλμυρό, καθώς το σφύριγμα της λήξης τη βρήκε να γνωρίζει την ήττα με σκορ 1-2.Έτσι μετά από το αποτέλεσμα αυτό, η παραμονή για την ομάδα της Δόξας δεν είναι πλέον υπόθεση που εξαρτάται μόνο από αυτή, καθώς εκτός από το ότι στα επόμενα παιχνίδια χρειάζεται βαθμούς, πρέπει και οι άλλες ομάδες να έχουν απώλειες. Ουσιαστικά πάντως, το επόμενο ματς με τον Κεραυνό στο Ατσαλένιο είναι πραγματικός «τελικός».Από την άλλη πλευρά ο Houseland Αλμυρός κατάφερε να πάρει μιά πολύτιμη νίκη, η χαρά της οποίας μετριάστηκε στο άκουσμα του νικητήριου γκολ που πέτυχε η ΑΕΚ στις καθυστερήσεις επί του ΕΓΟΗ, γεγονός που της επιτρέπει να διατηρεί το προβάδισμα των έξι βαθμών.Σε ότι αφορά το αγωνιστικό μέρος, η Δόξα Γαλιάς στο πρώτο ημίχρονο ήταν πιο κινητική από τον Αλμυρό, ο οποίος όμως έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 29’ με τον Α. Στρατήγη.Από εκεί και μετά, το παιχνίδι «άναψε» καθώς στο 42΄ η Δόξα κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από κόρνερ του Νικολακάκη, ο Βαρούχας με προβολή πέτυχε το 1-0.Η χαρά για τους γηπεδούχους δεν κράτησε πολύ, καθώς στο επόμενο λεπτό ο Πάτκος να βρήκε ωραία τον Α. Στρατήγη και αυτός με πλασέ έφερε το ματς στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 1-1.Στην επανάληψη, ο Αλμυρός ανέβασε την απόδοσή του και ήταν αυτός που κυνήγησε το δεύτερο γκολ ενώ η απόδοση της Γαλιάς κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα.Έτσι, ύστερα από κάποιες φάσεις που δημιουργήθηκαν από σουτ των Μοχιανάκη στο 58’ και του Πάτκου στο 62’, ήρθε το γκολ για την ομάδα του Γαζίου… στο 75΄, με τον Τάσο Απλαδά να σημειώνει το 1-2.Στα τελευταία λεπτά η Δόξα Γαλιάς ανέβηκε για την ισοφάριση, όμως της έλλειπε η ουσία, ενώ ο Αλμυρός απείλησε στις αντεπιθέσεις και για τρίτο γκολ, με τους Απλαδά Ηρ. και Μανωλακάκη να «σπαταλούν» τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν…