Παρασκευή 27 Απριλίου 2012

28η Αγωνιστική: Κεραυνός-Δόξα Γαλιάς 1-3

Σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου η Δόξα Γαλιάς η οποία επικράτησε του Κεραυνού με σκορ 1-3 στο Ατσαλένιο πιάνοντας τον στους 28 βαθμούς, κάνοντας παράλληλα ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι έχοντας δύο καλές στιγμές στο 12΄ με την εκτέλεση φάουλ του Μπουτσάκη να περνάει ελάχιστα άουτ και ένα χαμένο τετ α τετ στο 16′ με τον Σφακιανάκη.Η καλύτερη όμως στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στη Δόξα Γαλιάς η οποία είχε μετά από δοκάρι σε κεφαλιά του Φιτσοδασκαλάκη, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Νικολακάκη.Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασιστικά και στο 50΄ ύστερα από ωραία ενέργεια και σέντρα του Βαρούχα, ο Τσουπάκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας έτσι το 0-1, για να έρθει τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης να «γράψει» το 0-2, βάζοντας έτσι τις βάσεις για την τελική επικράτηση..Στο 73′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, όταν μετά από σέντρα του Σφακιανάκη ο Βαρούχας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας το σκορ σε 1-2.Στο 80′, η Δόξα Γαλιάς έμεινε με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του Ν.Σουτζή με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα που έκανε πάνω στον Μπουμπάκη.Αυτό δεν πτόησε την ομάδα του Δημήτρη Σαββάκη, που συνέχισε την προσπάθεια να κρατήσει το πολύτιμο τρίποντο, το οποίο εξασφάλισε στο 94΄ όταν ύστερα από κάθετη πάσα του Νικολακάκη, ο Κουντουράκης με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.