Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2013

15η Αγωνιστική: Λίντο-Δόξα Γαλιάς 3-4

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2013 η Δόξα Γαλιάς ,η οποία επικράτησε εκτός έδρας του Λίντο με σκορ 3-4.
Το παιχνίδι αποτέλεσε μια διαφήμιση του ποδοσφαίρου με πολύ όμορφα τέρματα και τρομερές εναλλαγές στο σκορ.
Το χορό των γκολ άνοιξε ο Αποστολάκης για το Λίντο μόλις στο 8' ,ο οποίος με κοντινή προβολή έβαλε τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού.
Στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης με δυνατό πλασέ διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του τέρματα όσο και της ομάδας του.
Λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου η Δόξα Γαλιάς κατάφερε να μειώσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φράγκου.
Έτσι οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν προς τα αποδυτήρια με το Λίντο να προηγείται με σκορ 2-1.
Με την έναρξη του δευτέρου 45λέπτου και συγκεκριμένα στο 51' ο Παπαδάκης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για τη Δόξα φέρνοντας το ματς στα ίσια.
Η Δόξα συνέχιζε να πιέζει για την επίτευξη ενός ακόμη τέρματος και το κατάφερε με τον Ξυδάκη ,ο οποίος με δυνατό πλασέ από το ύψος της περιοχής ολοκλήρωσε την ανατροπή για τη Γαλιά.
Το παιχνίδι κυλούσε προς τη λήξη του και κανένας δεν γνώριζε τι επιφύλασσε το τέλος.
Στο 84' η Δόξα θα μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς καθώς είχε δοκάρι με το Φράγκο.
Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων το Λίντο κατάφερε να ισοφαρίσει με όμορφη ενέργεια του Φυτίλη.
Η Γαλιά όμως δεν είχε παρατήσει το παιχνίδι και με συρτό σουτ του Γιώργου Καριωτάκη στο 94' πήρε εκ νέου το προβάδισμα με σκορ 3-4 ,όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.