Δευτέρα 27 Οκτωβρίου 2014

6η Αγωνιστική: Δόξα Γαλιάς-Μινωική 2-1

Τη σπουδαιότερη νίκη της για φέτος μέχρι την επόμενη πέτυχε η Δόξα Γαλιάς ,η οποία επικράτησε της Μινωικής εντός έδρας με σκορ 2-1 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.
Η Μινωική που βρισκόταν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 5 νίκες σε 5 ματς και τέρματα 13-0 ,υπέκυψε στην ανωτερότητα της Γαλιάς και παραχώρησε τους πρώτους της βαθμούς.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τη Δόξα καθώς μόλις στο 8ο λεπτό ο Βαρούχας με ατομική προσπάθεια και πλασέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.
Στο 28' ο "Τζέρο" Αριστεινίδης με όμορφο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έβαλε τη Δόξα με δύο γκολ μπροστά ,δίνοντας της παράλληλα σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.
Το ημίχρονο έληξε χωρίς κάποια άλλη αξιόλογη ευκαιρία και τις δυο ομάδες να κατευθύνονται στα αποδυτήρια.
Με την έναρξη του δευτέρου 45λέπτου η Δόξα προσπάθησε να πετύχει κι άλλο τέρμα όμως το σουτ του Σουτζή κατέληξε στο δοκάρι.
Η Μινωική πίεσε για τη μείωση του σκορ και το κατάφερε με την κεφαλιά του Γουργιώτη στο 78ο λεπτό.
Το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος δίνοντας στη Δόξα τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει και παράλληλα ψυχολογία καθώς κέρδισε την πρωτοπόρο.